Mysl jako součást našeho zdraví

Ne nadarmo se říká. že duše a tělo jedno jsou. A že mysl hraje v podstatě zásadní roli během nemoci to asi není potřeba nějak blíže vysvětlovat.

Pominu-li fakt, že dnešní doba je plná shonu, stresu a vyvíjí na jedince i celou společnost neustálý tlak, stále se zapomíná na to jak si chránit svou mysl proti těmto vnějším vlivům. Psychosomatika je zdravotní obor, který se věnuje propojení mysli a těla. A podle nových studií se ukazuje, že onkologické onemocnění není následkem jen vlivu genetiky, špatného životního stylu nebo stravovacími návyky. 

Stres a emoce jako příčina vzniku nádorového bujení

Pokud by to mu totiž tak bylo, tak já bych rakovinou neonemocněla. Jsem mladá, udržovala jsem se v pohybu a kondici, jedla zdravě a pečovala “jen” o dítě. Maminky záměrně zbystří nad těmi uvozovkami u slova “jen”. Protože právě maminky jsou jedním z rizikových skupin, které jsou pod neustálým tlakem. Maminky pracují 24 hodin denně, jejich služba nekončí pátkem, ani víkendem. Jsou v plném nasazení celý den, často i noc, když vstávají ke svým milovaným potomkům. Trpí nedostatkem spánku, přes den pečují nejen o dítě, ale i celou domácnost. Často si k tomu ještě přivydělávají, jsou-li na rodičovské. Protože přiznejme si, dávky nejsou zrovna vysoké. Poté co již děti chodí do školky, či školy, navrací se do práce v plné polní a ještě stále musí udržovat domácnost, udržovat sebe a vychovávat své děti.

Češi odmítají pomoc psychologa

Není se tedy čemu divit, že jednou z nejrizikovějších skupin, které onemocní rakovinou jsou právě ženy. Ženy které jsou pod neustálým tlakem a na které působí i další významné vlivy jako hormony a podobně. Společnost zde v České republice ještě nepřijala za své návštěvy psychologa, či psychiatra, tak jako je tomu v jiných vyspělých zemích.  Jdeš-li v dnešní době k psychologovi, známí k tobě přistupují jako k bláznovi. A tuto znám i z vlastní zkušenosti, z doby, kdy bylo synovi kolem 10 měsíců. Češi se jít k psychologovi bojí, vidí v tom něco špatného a nechtějí jít proti proudu. Často proto zůstávají se svými obavami a problémy uzavření do sebe. Málokdy se svěří svým nejbližším, protože je nechtějí zatěžovat svými “malichernými” problémy.

Když Vám nemoc změní život

Problém, který ve vás hnízdí delší dobu pak proto časem musí ven. Nemoc se Vás neptá se vás zda o ní stojíte, prostě přijde a je jí jedno jak moc v nevhodnou dobu přijde. Vyboulí se někde na těle a tento problém už přehlížet nemůžete. Vlastně ani nechcete. Začnete ho řešit s lékařem, který vám sdělí špatnou zprávu. Zprávu o nemoci, která vám změní život. Začíná koloběh návštěv lékařů a léčby, když Vám jednoho dne oznámí ,,jste vyléčení”. Po čase se však může objevit problém znovu.  A začíná koloběh znovu. Proč? Nezjistili jste totiž původ, jeho příčinu, nehledali jste odkud problém vznikl. Jaký vliv má tedy psychika na nádorové bujení?

Názor odborníka

Tímto bych Vás tedy ráda pozvala na unikátní přednášku projektu v oblasti prevence se soustředěním na lidskou mysl, její prožívání a vliv mysli na lidské zdraví a nemoc jako takovou. Přednášku na téma “Vliv mysli na progresi onemocnění a jeho možná psychologická prevence” v rámci projektu #MysliProtiRakovině  České onkologické společnosti, který pro Vás připravila s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu. Koná se 1.11.2018 na půdě Univerzity Karlovy v Praze od 18:00. Které se zúčastním i já, jakožto odborná veřejnost (zdravotní sestra) ale i v rámci tohoto projektu na podporu maminek, ale samozřejmě i jako pacientka s rakovinou, jakožto potřebná průprava během mojí léčby. Mou přítomnost podpoří i moje nemocná maminka, otec a můj manžel, který je mi v tomto projektu velkou oporou. V případě zájmu o účast se včas registrujte, kapacita účastníků je omezena a je určena nejen pacientům s rakovinou, ale také jejich nejbližším a odborné veřejnosti. Přednáška volně navazuje

Zdroj obrázku: Linkos na facebooku

na předchozí ročník, kterou si můžete shlédnout on-line, odkaz na ní najdete – ZDE a přesměruje vás novou kartu na webové stránky Linkos.cz

 


Setkání maminek s rakovinou

Případně můžeme tuto akci pojmout i jako příležitost setkat se po přednášce i v rámci tohoto projektu, tak pokud se budete chtít účastnit, neváhejte a kontaktujte mě zprávou nebo v komentáři.Věřím že i pro Vás může být přednáška přínosná a získat si tak po odborném vzdělání i nové přátelé a najít oporu v těchto těžkých časech. Ráda se s vámi setkám osobně.  

Registrace na seminář provádějte zde: 
————————ZDE———————

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *