RECENZE: Kapsovky aneb látkování – 2.část

Pokračujeme v látkování

V předchozím díle jsem se podělila o základy v oblasti látkových plen. Zjistili jsme, že i klasické čtvercové pleny, jinak zvané tetra plenky mají svoje úskalí a specifika a ne každému pro látkování vyhovují. Ovšem jako základ nebo nouzové použití se hodí v každé domácnosti s miminkem. Tento díl látkování se bude týkat kapsovky. Rychleschnoucí a všestranné plence vhodné od začátku do konce.

kapsovky z ciziny jenž s klidným svědomím doporučím

Nákup v česku vs. cizina

Když jsem vybírala co vyzkouším já, hledala jsem nejen na českém trhu, ale v zahraničí. Možná znáte Aliexpress, Ebay a další podobné zahraniční weby, které slibují nižší cenu za zboží, které najdete i v českých kamenných prodejnách a eshopech. Nákup prodůktů z ciziny vyžaduje, ale větší obezřetnost a tak se do jejich nákupu mnohdy některé nehrnou. Já touto formou nakupuji velmi často a tak už jsem si vytvořila systém, díky kterému se mi nestalo, že by mi balík nebyl doručen, přišlo nekvalitní nebo poškozené zboží. Většinou mi přišla spíše větší velikost, ale to se týkalo spíše mého oblečení( a nesedělo mi hlavně kvůli rychlému úbytku váhy v době, kdy jsem ještě netušila, že jsem nemocná) Všechno se, ale dá řešit když umíte alespoň trošku anglicky a napíšete prodejci, že se vyskytl problém a doplníte fotografíí. Já jsem se toho tedy nebála a tedy i látkové plenky v cizině koupila. Strávila jsem nad tím spoustu času a nakoupila od různých výrobců, ale vždy mi dorazili plínečky stejně krásně jako vídáme na prodejnách zde v čechách.

Základní specifikace kapsovek

Vybrala jsem plenky typu All In One (dále už jen AIO nebo kapsovky- jedná se o to samé), což je jeden z nejžádanějších typů látkových plen zde v čechách. Systém je velmi jednoduchý.

Obsahuje svrchní plenku do které je v kapse vložené savé jádro, nebo v lepším případě je již jádro všité a do kapsičky je možno podle potřeby přidávat další jádra. Tyto AIO kapsovky využijete již od malého miminka až po batolecí věk. Mají patentky, díky kterým upravíte velikost podle potřeb vašeho miminka. My jsme používali kapsovky na střídačku s Bamboolikem v prvním roce, dokud stačili potřebám našeho odpad tvořícího pokladu. 🙂

AI0 je jako jednorázovka s výhodou opakovaného použití

Kapsovou plenku používáte naprosto stejně jako jednorázovou plenku. Jediný rozdíl je v tom, že plenku po použití nevhodíte do odpadkového koše, ale vyperete s dalšími plenkami, které si pak připravíte k dalšímu použití. Plenka obsahuje pod kapsou vrstvu z nepropustného (PUL) materiálu, který brání provlhnutí na oblečení. Samotná kapsa bývá z fleecu nebo veluru, který udržuje komfort miminku. Díky čemuž se cítí jako v suchu.

Kapsové plenky

Funkční materiál použitý na plence zajišťuje její prodyšnost, to znamená že nic nejde ven. Je propouštěný jen vzduch k zadečku, který díky tomu dýchá a není tolik náchylný k zapaření a opruzeninám jako u jednorázových plen. To mohu potvrdit i ze zkušenosti na zadečku našeho Domíka. Neměl ani jedinou opruzeninu v době, kdy jsme používali AIO kapsovky. Plenku můžete použít, ale i jako SIO (snap in one) nebo jako svrchní plenku a to tak, že savá jádra nevložíte do kapsy, nýbrž navrch plenky a tím můžete použít několikrát.

Její hlavní výhody

Jako hlavní výhody tohoto systému vidím kompatibilnost s konkurenčními plenami. Můžete tak použít jak savá jádra k tomu určená, tetra pleny nebo

kapsovka s všitým savým jádrem

použít jádra ze SIO systému. V podstatě vše co je doma zrovna po ruce. Druhá nejlepší věc na těchto plenách je i rychlé schnutí a to i díky plně vyjímatelnému jádru a použitým materiálům. Látkování je ekologické, ekonomické a v podstatě i designová záležitost. To jsou vlastně i základy, které jsou víceméně i rozhodujícími faktory pro které chceme látkovat. Takže to ani nemusím dále vysvětlovat.

Savá jádra

Jako savou vrstvu můžete používat tetra plenky, nebo vkládací pleny pro AIO kapsový systém.  Savých jáder je několik typů, od klasických bavlněných, lněných přes bambusové až po kombinaci bambusovo-mikrovláknové. Já jsem vyzkoušela všechny až na ty lněné. Nejmenší savost očekávejte od tetra plen, samotná bambusová jadra (nápř. bamboolik) velmi dobře slouží, ale s tímto systémem mám nejlepé spojenou vkládačku s obsahem aktívního uhlí (tzv. bamboo-microfiber) a to hned v 5ti vsrtvách, je krásně měkká, velmi savá a nabízí vyborný komfort pro miminko, které se díky němu cítí stále jako v

bamboo-microfiber nejlepší vkládačka pro AIO

suchu. Savá jádra z mikrovlákna seženete i v klasické bílé barvě, avšak pouze ve 4 vrstvách, také nezískáte výhodu antibakteriálního a hypoalergeního materiálu jak je tomu u těch čených. Za mě je tento materiál naprostou špičkou při látkování. Oblíbil si ho i manžel, který syna také velmi rád přebaloval tímto systémem, který byl řekla bych ze všech nejjednošuší a nejrychlejší co se týče přípravy pleny.

Údržba

Péče o tyto plenky je velmi jednoduchá, vytáhnete savá jádra z plenky, vhodíte do kontejneru na plenky a v žádoucím množství pak perete na 30-60°C. V případě znečištění stolicí lze vyčistit v podstatě nejsnadněji ze všech systému, který jsem měla možnost vyzkoušet. S trochou mýdla z jelena jsem promnula v ruce a vše šlo jednoduše dolů, nikdy na kalhotkách nezůstal žádný flek. Tedy narozdíl od bílých vkládaček nebo bamboolikova SIO systému.

Nepřidávejte aviváž

Proč uvádím různé stupně praní? Každá plenka má uvedeno jinak, ty z ciziny vetšinou uvádí pouze praní na 30, na zakoupených v ČR 40-60. Já jsem prala také v závislosti na obsahu pračky. Pokud jsem měla plnou pračku plen s bamb

oolikem prala jsem vše na 60. Pokud jsem prala například s ručníky nebo jen samostatně kapsovky postačila teplota na 40. Co je ale důležité nikdy nepřidávat k těmto plenám žádnou aviváž, která nenávratně zničí savost a nepropustnost plenek.  Pro přídavnou dezinfekci nebo změkčení postačí trocha octa nebo trocha sanitolu na praní. Schnutí těchto plen je mnohem rychlejší než konkurenční pleny.

Systém jednoduchý a komfortní, ale také má své mouchy

Abyste si nemysleli, že tady jen vychvaluji tento systém, který jsme používali vlastně nejvíce v prvním roce na střídačku s Bambooliky. Povím proč jsme u něj nezůstali nadobro. Přes použití měkkých a komfortních materiálů a dobrých sacích schopností, měl i své mouchy. Jedna z věcí, které mě na tomto systému mrzí, je že gumičky netěsní tak perfektně jako u SIO. Gumičky často nebývají dvojité a jsou obšité po celém obvodu. Což má za následek protečení kolem nožiček, když nepřebalíte své dítě dostatečně včas nebo neodhadnete objem moči u více učůraných dětiček.

Z vlastní zkušenosti

Stejně jako náš Domík, ten pil od začátku poměrně vydatně nejen v době kdy byl kojený, ale i v době batolecího věku, kdy prostě přestali stačit jeho výdeji. Byl proto velmi často mokrý až na tepláčky, což bylo nežádoucí hlavně v zimě. Další nevýhodou shledávám patentky, které se velmi složitě zapínají v období kdy už máte děťátko více pohyblivé a tím vám znesnadňuje zapínání tolika cvočků.

Návrat ke srovnání místa nákupu

Nyní se vracím ke srovnání ze začátku článku. Abyste pochopili proč jsem tak básnila nad nákupem z ciziny. Hlavní důvod je cena. V čechách seženete kapsové plenky na patentky v cenovém rozmezí od 360-450 korun. A vezmeme-li v úvahu použití bambusových vkládaček s aktivním uhlím je jeho

velikostní nastavení plenky

cena okolo 120 Kč/kus.  V cizině seženete stejnou kapsovku ve stejné kvalitě jen s jiným názvem výrobce za cenu od 120 korun. Stejnou vkládačku pak od 68 Kč/kus.  Já jsem kupovala osm kapsovek z ciziny zhruba za 1000 korun. K tomu do každé plenky po dvou savých jádrech za hruba dalších tisícovku. Pokud bych tak učinila zde z ČR, zaplatila bych na kapsovky pro použití na  plné přebalení dva dny v týdnu témeř 4800,-. No a to už se maminky docela vyplatí ne?

Nákupy z číny

Nákupy z číny jsem si oblíbila nejen kvůli ceně, ale i rozmanitosti zboží nejen pro děti. Proto se k  tomuto tématu v budoucnu ještě určitě velmi ráda vrátím. Kapsovky jsem si velmi oblíbila v prvním roce synova života. Teď už znáte jejich výhody i nevýhody. Příští úterý se můžete těšit na další pokračování látkovek a prozradím, že se můžete těšit i na krátké video. 🙂


Zanechte mi komentář s vaší zkušeností s kapsovými plenkami nebo jen zanechte reakci na to zda se vám článek líbil?

 

Označeno , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *