RECENZE: Látkování – 1. část

Proč jsem se rozhodla pro látkování?

V době kdy jsem si malovala jakou budu matkou jsem si určovala nejen principy výchovy, ale především co jako matka budu chtít rozhodně vyzkoušet. Látkové plenky pro mě byli volbou číslo jedna. Vzpomínám, jak jsem si zjišťovala kolik stojí jednorázové plenky, jaké druhy existují a také kolik to vlastně stojí? Cena mě totálně šokovala. Po bližším zkoumání jsme začala zjišťovat co plenky vlastně obsahují i po stránce ekologické. To mě hodilo zpátky do křesla ještě víc. Nehledě na to, že názor mého tchána pro mě měl vlastně jeden z rozhodujících faktorů. Pracuje ve firmě, zpracovávající materiály, které jsou mimo jiné obsažené i v jednorázových plenách. Vysvětlil mi jak se ta složka , která má za úkol nasát tekutiny vyrábí a co obsahuje.  A tuhle chemickou šmakuládu, že mám dát svému dítěti na zadek? No to ani náhodou. Bylo tedy rozhodnuto a já se začala orientovat v široké nabídce látkových plenek. A v tomhle se vyznat, to je také kříž..

Když jsem byla malá, taky mě látkovali

V době kdy jsem vyrůstala žádné jednorázovky neexistovali. Maminky museli všechno poctivě prát a ždímat na nejvyšší otáčky co jim pračka dovolila. Všechno vyžehlit a srovnat do komínků, aby mohli další den svoje děti opět přebalovat. Bylo to, ale dost náročné.  Právě proto si moje mamka klepala na čelo, když jsem oznamovala, že Domík bude látkovaný. Dnešní doba má však tu výhodu, že přichází neustále s inovacemi. Materiály jsou čím dál lepší,, jemnější na dotek a nevyžadují praní na vysoké teploty. Leckdy není potřeba ani žehlit. Jen lehce promnout mezi prsy, nacvakat na sebe a je to.

Moderní doba si nese svoje plody

Dnes už nejsou jen klasické čtverce co známe z dob našeho dětství.  Já osobně jsem je používala převážně na to, mít čím utřít Domíkovi ublinknutí, jako podložky do kočárku nebo pokrývku ramen proti znečištění oblečení při říhání. Na přebalování jsem je využila jen v začátcích. Definitivně jsem je odložila ve chvíli, kdy už malý neblinkal a po prvním měsíci přikrmování, kdy jsem zjistila že vlhká žínka je nejlepší kámoška . Následně zamířili ty nepraktické (většinou) bílé kusy textilu do skříně, kde nám zůstali dodnes. Ovšem na přebalování se dají používat i dnes. Ale pozor! i Při jejich výběru může v dnešní době člověk pěkně narazit.

Různé materiály i gramáž

Klasické čtvercové pleny (tetra)  dnes nedělají jen v jedné gramáži, což jsem při svém prvním nákupu nevěděla a pěkně narazila. A tak, když mi dorazila první várka pěti kusů plen, byla jsem pohoršena tím jaký kus cáru mi přišel. Plenky se podobali režnému hadru, který bych použila možná tak na podlahu. Znechuceně proto letěli do kouta a začala jsem pátrat, kde jsem udělala chybu. Zjišťovala informace o druhu čtverců i jejich výrobcích. Čím vyšší gramáž, tím vyšší spokojenost. Chcete-li kvalitní produkt poohlížejte proto po plenkách jejichž gramáž přesahuje alespoň 150g/m2. Jako další základ výbavy jsem pořizovala 5 kusů plen právě v této gramáži a po čase narazila plenky vyráběné postaru. Jednalo se o plenky s gramáží úžasných 173g/m2 od značky XKKO (kikko) s názvem Staré časy. Dnes se plenky nevyrábí jen z bavlny. Na výběr je dnes i biobavlna, bavlna s příměsí bambusové viskózy nebo bavlněného mušelínu, který slibuje jemnost a nadýchanost na omak. Na výběr jsou dnes i různé rozměry. Standardní rozměry jsou 70×70, dále seženete 80×80 nebo nadstandardní velikosti 90×100 cm vhodné na použití jako osušky nebo lehčí deky do kočárku.

Co jsem si tedy pořídila?

Základ tvořili vysokogramážní plenky PREM v počtu 5 kusů v balení. Jako další jsem pořídila několik plen výše zmiňované značky XKKO Staré časy. Po narození syna  jsem, ale přišla na super plenku s neuvěřitelnou gramáží 220g/m2. Vyrobenou právě z bambusové viskózy. Cenově jsou tedy o dost dražší než jejich o poznání ,,horší” kamarádi, ale ta hebkost. Dodnes mi ty tři kusy zůstali jako jediné po ruce a jezdí s námi na cestách. Celková výbava byla 2O kusů, ale v případě, že zvolíte tetra plenky na kompletní přebalování jich budete muset pořídit více.

Látkování se čtverci

Čtverce na přebalování jsem používala v prvních měsících po narození malého. Potřebujete jen snapy sponku a z plenek poskládáte plenečku, kterou zajistíte sponou. Nebo pořídíte stejně jako já, svrchní kalhotky a plenky poskládáte do nich. Pokud zvolíte čtverce jako způsob, který chcete používat pro látkování, je tu i další tip. Dnes se dají koupit už speciálně sešívané čtverce, které už nemusíte skládat. Pouze vložíte do svrchních kalhotek a po zašpinění vhodíte do kontejneru na plenky. Ušetříte si tím tak skládání a žehlení. Já jsem však zjistila, že přebalování čtverci nevyhovuje mým potřebám.  Je nutné častější přebalování, protože nemají tak vysokou savost a pro mě to nebylo to pravé ořechové. Po prvních osmi týdnech jsme je proto nekompromisně nahradili dalšími druhy látkových plen, které jsem pořizovala s předstihem už před koncem druhého trimestru a moc jsem se na ně těšila.

Látkování je jednodušší než si myslíte

Zprvu mi to také chvíli trvalo, než jsem se do látkování obula na sto procent, ale časem jsem zjistila, že je to právě to co nám vyhovuje a postupně začala dokupovat výbavu i pro použití v noci. Nočního látkování jsem se obávala a na noc jsme volili zprvu jednorázové pleny, které jsme vozili sebou i na víkend k babičkám, přestože jsem proti nim měla své výhrady, službu vždy udělaly. Teď už látkují i babičky ačkoliv se toho ze začátku báli než zjistili, že inovativní systém látkování, je větší hračka než když látkovaly ony nás. Protože je toto téma značně obsáhlé, je potřeba ho rozdělit na několik částí a o tom jaké další typy látkovek jsme používali se dozvíte opět další úterý.


Zanechejte mi prosím komentář, ať vím zda se Vám článek líbil. Pokud máte dotazy ohledně tetra plen také mi napište do komentáře. 🙂

 

 

Označeno , , , , , , , ,

1 komentář: „RECENZE: Látkování – 1. část

  1. dobré a zajímavé pro mne, nyní už doma.
    Heli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *