RECENZE: Menstruační kalíšek

Gumová věcička co patří dovnitř

Menstruační kalíšek je poslední dobou velmi oblíbené téma. Často ho teď probírají na YouTube a hrdě se k němu začínají hlásit mraky děvčat a dělat mu osvětu. Pro mě to už není žádná novinka, kalíšek jsem používala (mluvím v minulém čase, z důvodu ztráty menstruace v důsledku chemoterapeutické léčby) téměř sedm let. A ještě minulý měsíc pro něj v mojí domácnosti bylo využití, nyní zaujal své místo v pytlíčku ve skříni, kdy si opět chvíli počká než dojde na jeho opětovné využití. Jeho předchozí kamarád, te dy velikost S se se mnou seznámil už v roce 2011, dobře sloužil pět let a návratnost jeho investice byla takřka kolem 4 měsíců (pořizovala jsem za necelých 400 Kč a to včetně poštovného).

Kalíšek si vzal dovolenou

V dubnu 2016 se mi podařilo konečně otěhotnět a tak tedy můj první “kališník” jak jsem mu říkala po odložení své využití našel až u jedné z mých kamarádek. Necelé dva roky jsem tedy měla od ženských očistných rituálu pauzu, kterou jsem si velice užívala. Po odstavení syna od kojení přišli první měsíčky téměř po třech měsících a tak tedy přišel na řadu kališník číslo dvě nyní již s velikostí L, ten mi tedy velkou službu zatím nestihl udělat, ale investicí se mi opět vrátil velmi rychle. Nikdy by  mě ani nenapadlo vracet s k vložkám či tamponům, kalíšek pro mě byla volba číslo jedna. V čemž mě utvrdilo i období šestinedělí, během něhož se kalíšek  nedoporučoval z důvodu zavinování dělohy.  V době puberty jsem užívala běžně dostupné hygienické potřeby, avšak vložky mi nikdy nebyly sympatické. Vždy jsem proto raději volila tampony, avšak neustále strachy z protečení, jeho častá potřeba výměny či strach z TSS (syndrom toxického šoku) mě od nich také odrazoval. Jsem typ ženy, co ráda zkouší nové věci a hlavně chce žít aktivním životem. natrefila jsem na kalíšek a světe div se, vyhovoval mému životnímu stylu.

Pro ty, které o téhle věcičce ještě neslyšely

Kalíšek je vyrobený ze zdravotního silikonu, což je materiál netoxický pro organismus a nehrozí tedy žádné riziko TSS. Vyrábí se tedy ve dvou velikostech – S: pro dívky a ženy, které dosud nerodili a větší L: určený pro ženy po porodu či dívky a ženy s velmi silnou menstruací.

Jde jen o trochu cviku

Zavádění mi nepřijde nijak složité a jeho údržba je také velmi jednoduchá. Chce to jen trochu cviku a najít si způsob zavádění, jenž Vám bude vyhovovat.  Pro mě byl nejpohodlnější úchop do složeného tvaru V zaváděný v podřepu, který se podél sliznice vždy pěkně rozvinul, pro jistotu je potřeba po jeho zavedení objet okraj kalíšku po jeho obvodu prstem a zajistit tím tak kompletní přilnutí. vytvoří se podtlak a krev se tak hromadí v kalíšku a nic neprotéká okolo. Po zavedení jsem ještě lehce táhla za zbytek šťopky kalíšku, kterou jsem měla pro větší pohodlí celou odtřihnutou, abych zjistila zda je správně zavedený a má podtlak. V případě, že nebyl správně usazený pociťovala jsem mírný tlak a potáhnutím směrem dolů jsem zajistila správné usazení. Kalíšek tak bez obav chytal co měl většinou po celý den. V případě silnějšího krvácení jsem během odpoledne jednou vyjmula a opláchla na toaletách a umístila zpět kam patří. Následně pak měnila a čistila během večerní hygieny před tím než jsem uléhala ke spánku.

Údržba a hygiena

Co se týče čištění kalíšku, slyšela jsem v některých videích jak vyvařují vodu v hrncích na plotnách. Upřímně mě to pobavilo. Nikdy jsem tohle nedělala a přijde mi to naprosto zbytečné a zdlouhavé řešení sterilizace. Pro tyto účely jsem měla skleničku od přesnídávky. Tu jsem vždy naplnila vodou a ponořila do ní kalíšek. Vložila na několik minut do mikrovlnné trouby a tím zajistila  kompletní likvidaci mikroorganismů. A stačilo to. V době kdy jsem už měla doma Aniball, jsem zakupovala pro jeho sterilizaci kelímek přímo pro tento způsob čištění určený. Kališníka jsem od té doby co se tetky navrátili sterilizovala v něm.

Kam s odpady?

Obsah jsem vylévala do toalety, né do umyvadla jak některé slečny hlásí ve svých videích! Je zde krásně vidět, že ještě nemají děti, protože kdyby je měly, věděly by, že rozhodně nechci vylévat celý infekční obsah tam, kde si chodí i můj 1,5 letý syn umývat ruce  a tím zbytečně zvyšovat riziko onemocnění, protože má ručičky vždy naprosto všude. A ačkoliv nejsem  typ mámy, která by lítala s dezinfekcí po celém bytě nebo pískovala umyvadlo dvakrát denně, nechci aby mi to ucpávalo výlevku umyvadla. Přijde mi to zkrátka nechutné.

Zajímavost, která vás možná přesvědčí..

Věděli jste třeba, že tampony a vložky jsou vyrobené z balvny, plastů a rajonu? To jsou chemicky odbarvená celůlozní vlákna za použití chlóru, hydroxidu sodného nebo kyseliny sírové? Tím ztrácí svoje přírodní složení. Což může způsobovat záněty, mykotické infekcenebo právě zmiňovaný TSS. Plasty ve vložkách zabraňují průchodnosti  vzduchu, také bělené chlórem, ten zvyšuje produkci dioxinu, který  je spojován s endometriózou, rakovinou prsu a poruchami imunitního systému. Za mě je kalíšek dokonalý společník každé ženy v reprodukčním věku. Usnadní těch 40 let pravidelného čištění a pomůže nám udržovat se svěží bez použití chemie a ještě ušetřit nemalý peníz.
KOMENTUJTE: Jak jste na tom vy? Znáte kalíšek? Nebo dáváte přednost například tréninku pánevního svalstva a cílenému vyprázdnění?
Označeno , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *