RECENZE: Tyčový mixér Braun MQ 9087

Zvýšené nároky, vyžadují řešení

Se zvýšenými nároky na stravování v nemoci bylo potřeba udělat změny i v kuchyňském vybavení. Můj bývalý výborný pomocníček od Sencoru po svých 3 letech v mé domácnosti začal přestávat stačit mým požadavkům. Denní mixování lněného krému a majonézy do salátu od Dr. Budwig na jeho 3 leté používání už začínal být mnoho. Začal proto občasně zadrhávat motor. Vypouštěl tak do jídla své ,,provozní kapaliny”, které začali postupně navyšovat své množství. Čímž začali měnit barvu i chuť hotového pokrmu a tak musel chtě nechtě poputovat jinam.

Výběr nového přístroje

Dlouho jsem vybírala, který tyčový mixér pořídím nyní. Pro recepty od Dr. Budwig doporučovali zvon bez vnitřních dírek, který prý nerovnoměrně mixuje. Vybírala jsem tedy mezi těmi jejichž nástavec nemá žádné otvory. Což splňovali tyčové mixéry od německé značky Braun. Dalšími požadavky byli nerez, minimum plastů a široké vybavení. Na cenu jsme v tomto ohledu příliš nehleděli, takže se stalo že mám tyčový mixér za 3,5 tisíce. Značka Braun je jedním z výrobců tyčových mixérů s nejdelší tradicí tak jsem spoléhala i na jejich slibovanou kvalitu. Vybrala jsem si z jejich nejnovější řady, série Multiquick a to rovnou s nejširší výbavou. Braun Multiquick 9087x.

Přelomový MultiQuick 9 – rozmixujte téměř vše!

Mixér slibuje široké spektum uplatnění díky širokému vybavení. Jeho inovativním funkcím a hlavně svým výkonem 1000W. Slibuje rozmixování i pecky z avokáda,  jež obsahuje nejvyšší podíl cenných látek z celé potraviny. Což jsem samozřejmě při první možné příležitosti musela samosebou vyzkoušet. Opravdu pecku rozmixoval, bylo ale potřeba ji nejprve rozkrojit na dvě části, neboť celá pecka se zasekla mezi čepele. Což se v jejich reklamě nestalo. Mixér rozseká i led, ale pro tyto účely má k dispozici sekáček, který je pro tyto účely vhodnější.

ACTIVEBlade – unikátní a patentovaná pohyblivá noha a čepel

Značka Braun přichází s unikátní technologií ACTIVEBlade, která pracuje s pohyblivou mixovací nohou a čepelí. Díky několikanásobnému pohybu v různých výškách zvonu slibuje rychlejší a efektivnější mixování. Co se tohoto týče tak kloub je opravdu pohyblivý, dosáhne tak i na dno misky a rozmixuje i menší kousky které by se jinak čepeli mohli vyhnout. O vyšší rychlosti mixování bych ale byla ochotná diskutovat, časově nevidím žádný rozdíl oproti mému původnímu mixéru. Technologie si, ale opravdu hravě poradí s ořechy, sušeným ovocem a mraženými potravinami. Oproti původnímu mixéru tak dávám plus.  S původním jsem vždy zatínala zuby zda to čepele zvládnou a měla z výsledku obavy. V tomto případě ani nemrkne a necekne.

SplashControl – dokonalé výsledky bez nepořádku v kuchyni

Největší benefitem hlásí výrobce systém SplashControl, který díky unikátnímu tvaru zvonu otočeného proti směru pohybu nožů zabraňuje “hurikánovému efektu”, čímž se tekutina nedostane ven z nádoby.  K vyprsknutí z nádoby tedy zatím opravdu nedošlo, ale rozhodně to není jako v té jejich reklamě, kde se nevystříkne ani kapka. To bychom po nich přeci nemohli ani chtít, že?

SmartSpeed – regulace rychlosti jediným stiskem

K přednostem se řadí inteligentní systém SmartSpeed pro snadnou regulaci rychlosti. Kdy lehkým stisknutím tlačítka zpracuje měkčí potraviny a přichystá ovocné nebo bramborové pyré. Pokud použijete silnější stisk, výkon se úměrně zintenzivní a mixér se vypořádá s tvrdými a dokonce i zmraženými surovinami. Ovládání tak probíhá pouze jednou rukou, ale téměř vždy skončím se stiskem na doraz.

Bohaté příslušenství pro maximální kuchařské výsledky

K vybavení patří plastová nádoba o objemu 600 ml (bez BPA) bez které bych o koupi výrobku ani neuvažovala, poměrně rychle však došlo k jejímu poškrábaní. Nerezová šlehací metla je v základu dodávána snad s každým mixérem, je v podstatě stejná jako u jakéhokoliv jiného výrobku. Nástavec na kaši a pyré, byl jeden z hlavního příslušenství pro které jsem volila tento mixér. Často dělám kaše i přesnídávky. Pokud bych ho ve vybavení neměla, velmi ráda bych ho v případě možnosti dokoupila, kaše není našlehaná jako po použití mixovacího zvonu, opravdu jen dohladka propasírovaná.

Seká, krájí, krouhá

Sekací nástavec o objemu 350 ml  byl bonus navíc, doma už mám elektronický mlýnek kvůli mletí semínka a  díky jeho přítomnosti mohu mlít manželovi i čerstvou kávu. Semínka lnu setého se totiž nesmí mlít ve stejné nádobě jako kávová zrna, která mají výrazné aroma. Nejraději mám jejich “food procesor” s kapacitou 1,5 litrů. Ke kterému je k dispozici nůž, hnětač, 4 disky a dokonce

nástavec na hranolky. Pomocí něhož mám velmi rychle připravenou zeleninu do salátu i omáčky. Jediným mínusem pak shledávám fakt, že zanechává vetší zbytkový odpad který se nedá tvarově do salátu použít a proto téměř vždy sním rovnou nebo u hranolků skončí spíše v odpadcích.

Hodnocení

U tohoto mixéru mě zaujal černý design v kombinaci s nerezem a líbil se mi i ten svítivě zelený proužek v pohyblivé části mixovací nohy, o to více mě pak po rozbalení mrzelo že nesvítí, ale je jen takto jasně zelený. Mixér je o dost těžší než můj původní, ale při práci s ním mi to vlastně vůbec nevadí. Pořizovací cena byla vyšší. Chtěla jsem se širokým vybavením, které využívám téměř denně. Chtěla jsem používat mixér i na výrobu smoothies, ale pro tyto účely je vhodnější vložit do klasického mixéru, kde jeho rozmixování netrvá tak dlouho jako s tyčovým v ruce. Nehledě na fakt, že když připravuji smoothies nemá pro něj nádoba dostačující kapacitu, většinou až po okraj plná a o to déle pak trvá jeho příprava. Protože vyžaduje nakrájení na menší kousky a mixování po částech. Což celkem při ranní přípravě zdržuje.

Kdybych měla více místa, vybírala bych jinak

Celkově jsem ale spokojena, i když nejsem tak nadšená jak jsem doufala. Výrobek nepřekvapí, ale ani neurazí. Má svoje mouchy asi jako každý přístroj v dnešní době. Kdybych měla v kuchyni místo na více přístrojů, koupila bych raději jen základní vybavení tyčového mixéru s nižší cenou okolo 18 stovek. Pořídila si kuchyňského robota i se struhadly a silný blender. Místo navíc, ale bohužel v našem malém bytě nemám a tak už nezbývá než se spokojit s tím co jsme si vybrali. Cena se teď pohybuje o několik málo stovek níž než když mi ho pořizoval manžel (cca 3299,-). Každopádně pokud hledáte nový tyčový mixér, tak svým výkonem a přednostmi se možná i u Vás dostane do předních pozic výběru. U mě doma se stal velmi vítaným pomocníkem, kterého rychle přecvaknu na jinou nádobu když je potřeba. Teď jen doufám, že vydrží sloužit co nejdéle.

S další recenzí na počtenou příští úterý,

Ahoj, Šárka


Napište mi do komentáře, zda se Vám recenze líbila? nebo jaký tyčový mixér máte doma vy?

 

 

 

Označeno , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *