V píli tě může poučovat včela

Chybami se člověk učí.

V životě jsou věci důležité a pak ty, které jsou důležité méně. Pro mě ovšem byli důležité naprosto všechny, není proto divu, že jsem se točila v bludném kruhu. Z životní etapy, kterou jsem si měla užívat se najednou stala rutina, která mi brala sílu. Z barevných dní, které jsem si měla naplno užívat se stala šeď. Teď už zpětně vím, že jsem po celou dobu na sebe kladla přehnané nároky. Zpátky bych to sice nevrátila,  ale jsem ráda za to jak mě to poučilo. Přeci jen, chybami se člověk učí.

„Jste-li matkou, již nikdy nejste ve svých myšlenkách sama. Matka vždy musí myslet dvakrát – jednou za sebe a jednou za své dítě.“

Domácnost čistá, jídlo navařené, prádlo vyprané, vyžehlené a úhledně posk

ládané na komínky.  Miminko je spokojené a prospívá. Má vše co potřebuje, hřejivou náruč milující matky, denně tisíc polibků, každý den 100% nasazení a péče.  Něco je, ale špatně. Maminka stále není spokojená. Noci probrečím a přes den často volám pracujícímu manželovi s brekem. Domík tohleto a tamhleto. ,,Kdy už dorazíš z práce?” ptám se manžela.  Radost rázem střídá smutek a tak je to celý den, každý den. Vysvobozením mi je odpolední návrat manžela z práce, moje hormony stále pracují a spouští další sérii pláče, dokud ze sebe na manžela nevychrlím co se za celý den dělo.

Nedostatek socializace v mateřství

Myslím na to co mám dělat pro to, aby můj syn měl vše co potřebuje a přehnáním to tak moc až úplně zaslepím a nevnímám co potřebuji já. Potřebuji spánek. Potřebuji kontakt s jinými lidmi a potřebuji změnu. Potřebuji jednu či dvě hodiny týdně sama pro sebe. Začínám těmi změnami, proto sem tam přestavím nábytek v bytě, na úkor odpočinku. Nebyla to dobrá volba, když se manžel vrací domů jednou za čas se vrací jinam, to on nemá rád. On má rád řád a nerad změny. Udělala jsem tedy změny jinde, u sebe. Domluvila jsem se s Lukym na jednom volném odpoledni pro mě. Ten den musí přijít včas z práce a péče o syna bude jen na něm. Já si udělám volno.  Zprvu zařizuji nákupy, obíhám věci co potřebuji a časem začínám chodit do fitka. To je přesně co chci, chci být sexy máma co je se sebou spokojená. Konečně shodit ty kila navíc. Fitko je teď pravidelnost a  cvičím ve středu a  několikrát v týdnu běhám, většinou s kočárkem. Kila jdou krásně dolů, začínám byt spokojená. Na chvíli.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“

Nevím kdo vymyslel termín rodičovská dovolená. Kdo má děti, tak to chápe. Práce mámy nekončí pátkem. My jedeme pořád, ve dne v noci i o víkendu. Fungujeme tak, aby fungovalo vše ostatní.  Strádáme nedostatkem spánku, myslíme na vše co se může stát, přemýšlíme za naše děti. Udržujeme doma čisto, aby naše děti nesnědli co nemají, aby svoje malé ručičky měli čisté. Aby ony samy byli čisté. Věnujeme jim veškerou pozornost abychom je naučili co nejvíc.  A jednoho dne nám řeknou: ,,mami nepruď.” a my jim to stejně nebudeme mít za zlé. Jsou to naši miláčci, jediní koho bez výhrad milujeme. Dali bychom jim všechno. Je to pro jejich budoucnost.

Uklizená domácnost není všechno

Tohle všechno mě nevadilo, dělala jsem to ráda. Teď už vím, že na některé činnosti jsem plýtvala energií zbytečně. Mnohdy přeháněla. Teď už naše domácnost není naleštěná dočista, ale raději si spolu hrajeme, nebo čteme knížky. Trávíme čas spolu. Drobný úklid počká do večera. Rozhodně už nic nepřeháníme. To v nemoci ani nejde. Tohle je to období, kterým si asi každá musíme projít, je to cesta k osvícení, ale bez toho aniž bychom ji prošli k němu nedojdeme. Včely přeci také nevytvoří med za den. Je za tím čas, spousta práce ale také společenství.

Socializace pro maminky, více péče pro tatínky

Teď už vím, že ty plačtivé stavy chodili z nadmíry únavy, přetěžování a minimální socializace. V tomto ohledu je důležité dokázat si říct o pomoc. Tahle zátěž se nedá zvládat dlouhodobě. Miminka celý den pláčou a pokud není s kým udržovat se denně v kontaktu je potřeba hledat řešení. Musíme se naučit si pomáhat. Proto nažeňte svoje chlapy, ať s domácností pomůžou. Děti   máte společně a společně je také potřeba se o ně postarat. Že jsi matka neznamená, že musíš všechno zastat sama. Občas si vyměňte role a přenechte své potomky tatínkům, ať zjistí, že starat se o malé dítě není žádný med. Je to dřina a vy to víte, tak to zjistí i oni. Budou si Vás pak o to více vážit. Vy si zajděte na kávičku s kamarádkou ať přijdete na jiné myšlenky a netrpíte sociální izolací, jako jsem to měla já. Protože v Plzni jsem na to byla úplně sama.

Změna k lepšímu

Ve chvíli, kdy jsem si dovolila trochu povolit a svěřit Domíka manželovi výhradně do jeho péče. Zjistila jsem, že i on to sám zvládá. Je za čas strávený se synem bez mého dozoru rád a tak jsme byli spokojenější vlastně všichni. Mohli proto přijít i další změny. Jaké? Na to si počkejte na sobotní pokračování v této rubrice. A v úterý již tradičně recenze, kde budeme pokračovat v látkování.

Ahoj, vaše Šárka ?


A co vy? Vidíte se v tom? Máte poblíž někoho kdo vám sem tam děti pohlídá? zanechejte komentáře k tomuto tématu.

 

 

 

 

Označeno , , , , , , , ,

2 komentáře: „V píli tě může poučovat včela

  1. Jako bys mi mluvila z duse Sari… Kdyz se nam narodila Rozinka vsechno bylo najednou Jinak… Pritel Pracuje mimo Cr. Jezdi domu Na vikendy. Kdyz odjel poprve (Na celych 14 dni) po narozeni male, tak Jen Co se zaklapli dvere od bytu, nastal plac plac plac… Plakali jsme ja I mala stale cele dni Aj noci… Samozrejme jsem nikomu nepriznala, jak spatne to zvladam… O to vic MI bylo ouvej… Neustale jsem tancovala okolo Rozky, prebalit, nakojit, masirovat a nahrivat brisko a stale nespokojena… V Byte metr Na metr neporadek… Ve drezu uz skoro chodici hrnek s cajem… Treba jsem zjistovala, ze uz jsem dva dni nejedla… Az uz jsem nevydrzela a priteli rekla jak moc to Nezvladam… Musim rict, ze od te doby se mi malicko ulevilo a kdyz odbylo male 3 mesice, zmenila se ve zlatou usmevavou a ustebetanou holcicku… V tu chvili jsem zacla fungovat stastne Aj ja a trosku zit I sama pro sebe… Skratka Materstvi je neco neuveritelneho… Jinak moc rada ctu tve prispevky… Jsi skvela… Myslim Na Vas, Na Tebe a moc moc sil preji… ??

    1. Ahoj, noc ti dekuji za tvuj pusobivy komentar. Nekdy je pro nas obzvlast tezke si takovehle veci priznat. Nektere maminky to tak ssi nemaji a vnimaji materstvi uz od zacatku jako stesti. Ale mozna to bude take tim ze mohou mit ve sve blizkosti nekoho kdo jim se vsim pomuze a podeli se s nimi o tu peci. Narocnejsi jecto pro nas ktere chceme byt dokonale uz od zacatku, abychim nevydlechlu pomluvu o tom co delame spatne. Ac delame vse spravne stejne se vzdy najde neco co v poradku nebude. Deticky jsoz vnimave s velni rychle vyciti kdyz nekde problem je, a jediny zpusob jak to pustit ven je plac. Ze kterehi jsme tak nervni a kolo se toci bludnem kruhu. Musime se zamyslet nad tim co je dulezite a neodmitat pomoc kdyz se od nekoho nabizi. Najizdebi na novy rezim je vzdy tezky. A budevto tak cely zivot, protze ten debou nese zkeny neustale. Dekuji ze ctes moje clanky a za tvou podporu ktere si velmi cenim. Doufam, ze u vas doma je to s dcerkou uz v naprostem poklidu. Ikdyz to se vlsstbectak s drtmi nikdy rict neda, sle doufsm te rozumis jsk to myslim. 😀 ahooj, Sarka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *