Kam nechodí Slunce, tam musí lékař
Jako to bylo v pohádce O Zubejdě, která neměla dostatek slunečního záření a byla unavená a neměla chuť k jídlu, hubla a byla často nemocná. Vitamin D má totiž v organismu své širokospektrální využití. Jeho nedostatky mají neblahé účinky na náš organismus, vede k častým zlomeninám, oslabení imunity, i zpomalení růstu dětí. V dostatečném množství zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v těle, takže eliminuje riziko obezity.
Vitamín D má v lidském organismu aktivní roli při získávání vápníku a fosforu z konzumované potravy a také při udržování optimální hladiny těchto látek v krvi čímž také udržuje jejich správnou hladinu v krvi. Což v překladu znamená, že má velký vliv na pevnost našich kostí, ale co je zásadní pro nás maminky i z pohledu na rakovinu je jeho nepochybný vliv na imunitu.
Za dětskými nekonečnými rýmičkami a dalšími onemocněními v zimě stojí i zmíněný nedostatek vitamínu D. Který se projevuje častějšími infekty mezi listopadem až dubnem. Nedostatek vitaminu D pak eskaluje právě na jaře, kdy se do nás pouští i stará známá jarní únava. To vše souvisí s nedostatkem vitaminu D, který je nejčastěji možno nachytat ze sluníčka, kterého právě v zimě nemáme zcela dostatek. V zimě se často pobytu venku vyhýbáme a brzké stmívání nás k delšímu pobytu venku také nepobízí. A jak souvisí vitamin D s rakovinou? Čtěte dále..
Vitamin D ve zkratce
Jinak také zvaný antirachitický vitamín je souhrnně řazen mezi hormonální prekurzory, nebo také kalciferoly. Ty jsou výchozí látkou pro syntézu Kalcitriolu, což je hormon který významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Vitamin D v těle ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí v organismu. Byl nalezen téměř ve všech typech našich buněk (takže v každé naší tkáni). Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí, který je pomáhá udržovat silné a nepoškozené. Vitamín D je rovněž důležitý pro naší imunitu, kdy bylo prokázáno, že jeho dlouhodobý nedostatek je spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím. Je důležitý v některých imunodermatologických procesech a tudíš je nápomocný i při léčbě lupénky.
Nedostatek vitaminu D se může projevit až při onkologickém onemocnění
Nedostatek vitaminu D se projeví změknutím kostí právě v důsledku nedostatečné resorpce vápníku a fosforu. U dětí se projeví jako křivice, nebo častá lomivost kostí (tak jsem to měla v pubertě i já sama) nebo můžete pozorovat zvýšenou kazivost zubů.
Na přímý nedostatek vitaminu D má vliv hlavně jídelníček, pobyt na sluníčku a také pohyb. Projeví se nejčastěji řídnutím kostí jak u dětí tak v dospělosti, kde může vést až k osteoporóze. Celkově má vitamin D v těle ale i komplexnější úlohu a to pozitivně ovlivňovat naši imunitu, chránit naše srdce a také snižovat riziko nádorových onemocnění.
Vitamin D a jeho vliv se projektuje do našeho těla již v prenatálním období
Nízká hodnota vitaminu D může u plodu způsobit problémy již v nitroděložním vývoji, kdy během 9 měsíců plod roste na délku 50 cm a jeho hmotnost o roste na 3,5 kg. Je tedy jasné, že plod potřebuje pro svůj vývoj zvýšené množství vitaminu D a jeho nedostatek se může projevit již v první fázi jeho života. Vitamin D je proto nutné doplňovat již v období před otěhotněním. V těhotenství se nedostatek může projevit i zvýšeným rizikem cukrovky, preeklampsií, či zvýšenou pravděpodobností císařského řezu, hrozit předčasným porodem či způsobit u maminky poporodní deprese (opět i má osobní zkušenost, jak preeklapsie tak poporodní deprese).
Jak získat vitamin D?
Vitamin D na kůži vytváří UVB zaření. Nejvíc vitaminu D získáte v létě mezi 10 a 16 hodinu a pro jeho dostatečnou denní dávku postačí vystavení se slunečnímu záření na 30 minut, což pokryje veškeré nároky našeho těla. Množství vytvořeného vitaminu D snižují ochranné krémy, časté koupele v horké vodě a znečištěné ovzduší. Dokonce přehnaně časté mytí rukou v horké vodě s mýdlem zbavuje kůži mazu a tuku, čímž se nemá s čím vitamin D spojit. Vitamin D je totiž tvořen živými buňkami v epidermis a je pohlcován tukovými buňkami, které jej tak odvádějí mimo krevní oběh. Tuk je pak naváže na sebe a neuvolní.
Vitamin D v potravě
Přímý vliv vitaminu D je v druhé vlně zastoupen správným jídelníčkem. A proto jsou časté nedostatky právě zde, obzvláště v zimě, kdy je slunečního záření s UVB parsky naprosté minimum. Vitamin D je rozpustný v tucích a aby se dobře vstřebal z trávicího traktu, je třeba ho užívat s tučným jídlem. Největším zdrojem vitaminu D v potravě jsou pak tresčí játra, houby, ryby jako mečoun, losos a halibut, které zároveň patří mezi oblíbené zdroje bílkovin. Dalším zdrojem mohou být i jogurty obohacené o vitamin D (ne ovocné jogurty plné cukru), pomerančový džus či hovězí játra a vajíčka
Možnost doplnění z potravy není jediná
Existují i možnosti jak Vitamin D doplnit z kapslí, či v podobě kapek. Jedná se například o Vigantol, který dostávají naše děti již po narození od pediatra. A měl by se dětem podávat po kapičce každý den do věku tří let, od druhého roku alespoň přes zimu aby se podpořila právě imunita. Vitamín D, ale můžete konzumovat uměle i ve vyšším než dětském věku, doporučuje se 25 kapek týdně. Doplnit můžete i jinými výživovými doplňky, o jejich množství si ale přečtete příbalový leták nebo se na dávkování zeptejte lékárnice.
Vliv vitaminu D v souvislosti s rakovinou
Vitamin D hraje svou velkou roli v imunitních reakcích našeho těla. Slabá imunita pak prokazatelně přispívá k rozvoji nádorových onemocnění. A vysoká hladina vitaminu D v krvi má pak při onkologickém onemocnění svůj význam. A ne zrovna malý. Snižuje totiž riziko metastáz, recidiv a snižuje úmrtnost při onkologických onemocněních. Vitamin D blahodárně působí na na potíže spojené s nežádoucími komplikacemi během léčby a také potlačuje deprese, které jsou při onkologickém onemocnění velmi časté.
Proč přímořští obyvatelé netrpí tolik na rakovinu?
UVB záření, které stojí za vznikem tvorby vitaminu D je v rovníkových oblastech, kde je sluneční záření silnější mnohem lépe využitelné. Studie prokázaly, že zhruba 17 typů nádorů závisí i na intenzitě a množství vitaminu D v kůži. Rovníková oblast kde je slunce účinnější tak dokáže zvýšit hladinu vitaminu D a tím snížit riziko nádorových onemocnění. Slunce, ale není jediný faktor. Lidé v přímořských státek také konzumují vyšší množství ryb, které přijímají skrze hladinu mořské vody také sluneční záření, se jim dostává do jejich rybích těl a jsou tak na vitamin D bohatší.
Moje osobní doporučení
Vitamín D Vám během nebo i před onkologickým onemocněním může výrazně podpořit imunitu i celkový zdravotní stav a kvalitu kostí i nehtů. Pokud nemáte dostatečný příjem vitaminu D v potravě a teď v zimě ani ze sluníčka, náhradní varianta v podobě kapiček je více než přínosná. Já osobně na doporučení lékaře kapu Vigantol nejen synovi ale i sobě a zvažuji i jeho zařazení manželovi, který má s cukrovkou výrazné obtíže a schyluje k obezitě, s jehož užíváním se upravuje celá řada problémů o kterých ani netušíme, že za nimi může stát nedostatek „déčka“. Pokud nevíte zda máte dostatečné množství vitaminu D můžete lékaře při odběrech poprosit o jeho zaškrtnutí a zjištění jeho hodnoty. Preventivní užívání ale není na závadu u nikoho.
Jak to máte se sluníčkem vy? Máte v těle jeho dostatek? A jak se stavíte k užívání Vigantolu či jiným doplňků výživy?