V prvním čtvrtletí jsme Nezaháleli! Máme i koláče

Hlášení naší činnosti za první čtvrtletí

První třetina roku utekla jako voda. Upřímně, kdo by to čekal. Před pár týdny jsme tu měli Vánoce, máme za s sebou Velikonoce a za pár týdnů letní náš čekají letní prázdniny. Ten rok neskutečně letí. Zároveň je více komplikovaný a náročnější než ty předchozí. Osobně vnímám předchozí rozjezdy roku jako takové plynulejší, my jsme zde v Maminách měli oproti těm předešlým ten letošní start vyloženě raketový. Vezmeme-li v potaz tohle divnoobdobí, není se čemu divit. Covid-19 je stále nejpopulárnějším tématem. Takovým, že všechno ostatní jde stranou. No ostatně o tom se více dozvíte níže v našem hlášení o činnosti z 1/4 roku 2021.

Možná ani netušíte, že spousta onkologických pacientek hlásí, že jim stále ruší operace? Že se jejich chemoterapie odkládají? Rakovina jako vážná nemoc není tedy brána rozhodně vážně. A přitom jsou její čísla celosvětově mnohem vážnější. Každý den přibývá jen v Plzni 12 nových onkologických pacientů a v dalších regionech to nebude jiné. Tím nechci samozřejmě snižovat vážnost pandemického stavu, ale takto odkládat jiná onemocnění? … no mám pocit, že se to někde nemile vrátí. Tak Vás aspoň prosíme, stále myslete na svojí prevenci. Prohlížejte svoje prsíky, kouličky, uzliny a pozorujte příznaky nádorových onemocnění. (pokud je neznáte – můžete si je projít v nové preventivní sekci, kterou aktualizujeme).

ZPÁTKY KE KOLÁČI.

Co však znamenají ty koláče, které Vás lákali kliknout na článek? Zkrátka jsme to v prvním čtvrtletí spočítali. V naší organiazační činnosti vnímáme oproti loňskému období leden-duben pár dalších nepřehlédnutelných faktů. Na lidi opravdu začíná doléhat nouze. Ekonomicky se situace opravdu horší. Onkologičtí pacienti i řada našich maminek by se neobešla bez podpory a pomoc hledají lidé čím dál více.

Proto prosím pokud, cítíte že by Vám pomoc prospěla, nebojte se o ni říct. Pokud stojíte na druhé straně a víte, že naopak pomoci můžete, dejte nám to vědět také. Nyní je více než potřeba spojit svoje síly.

Největší karambol nastal v době dlouhého nouzového stavu. Ty uzavřené obchody, nákupní centra i malé obchůdky. To jsou přesně ta místa, které pacientky často využívají. Taková místa, kde není tolik lidí. A to i před Coronavirem. Co možná zdravévo bězně nenapadne – my pacientky se chránili i před tím. Roušky jsme nosili často již před vládními opatřeními, naše imunita je totiž chemoterapií pořádně oslabená. Obléknout sebe nebo svoje rostoucí caparty bylo tak v předchozích měsících o poznání náročnější než v předchozích letech. No schválně, kdo měl děravé ponožky a docházelo spodní prádlo?. A to nejde jen o ty spoďáry.. Ne, vážně. Situace byla již opravdu kritická. Mimo ošacení, chybí často i finanční prostředky na jejich nákup. Světe div se, ale rodičovská nebo neschopenka průtřž v rodinném rozpočtu neudělá

V tomto ohledu jsme mohli být naštěstí více než nápomocní díky našemu projektu #skrinepraskaji. Oblečení z něj nejen, že nám pomáhá financovat naší činnost, ale pacientky si z jejich stojanů také mohly vybírat darem. Stejně jako ostatní obchůdky i náš bazárek zůstal uzavřen před okolím veřejnosotí i pacientkám uzavřen. Pár maminek, které se v této nelehké době rozhodlo do našeho Clubu zavítat, bylo co bych na rukou spočítala. A tak jsme začali přijímat žádosti o ošacení výzvou na našem Fb Clubu a nabídli jsme naši pomoc také dalším organizacím. A za ty tři měsíce jsme měli opravdu plné ruce práce.

Nabídli jsme pomocnou ruku organizaci Nádech – pomáhající rodičům samoživitelům, ale i maminkám a jejich rodinám z nadace Dobrý Anděl. Více než 67% naších čísel z našší činnosti v prvních třech měsících byli především žádosti o hmotnou podporu a co více, ještě stále žádosti vyřizujeme. Máme za sebou připravených a expedovaných neuvěřitelných 67 maxi balíků. Vracejí se nám opravdu překrásné zpětné vazby, a to nás potěšilo samozřejmě úplně nejvíce.

Druhou největší část grafu ( i když materiální pomoci nemohla konkurovat) je stále terapeutická a poradenská činnost. Nejen ta odborná, ale i laická. Skupinu Mamakruhy, kde se pravidelně scházíme vnímáme velice nápomocnou. I když sejít se on-line bylo pro nás maminky se všemi dětmi v distanční výuce bylo mnohdy opravdu náročnou výzvou.

Další část naší činnosti směřovala díky úspěšnosti naší veřejné sbírky (díky lifestreamu Martiny Pártlové) k naším individuálním praktickým pomocem v projektu #srdcemamaminkam. Na hlídání jsme si v pandemii opravdu netroufnuli a tak s výpomocí tohoto typu stále váháme, přestože hlídačky.cz se kterými spolupracujeme jsou připravené.. Zjistili jsme průzkumem, že by se onkologické pacientky cizí osoby v domácnosti v době pandemie obávali a vlastně se není čemu divit. Naštěstí nás napadla jiná varianta, která jim dokázala život v nemoci velice prakticky ulehčit. Doučování online využilo hned několik maminek..

Kolik to stojí?

Možná Vás zároveň zajímá kolik to všechno stojí a co všechno do té činnosti asi může patřit. Tak my Vám to prozradíme, protože to není tajemství a navíc je to transparetní i na sbírkovém. Nejvíce tak utrácíme za poštovné, zásilkovné. Logicky papír a další kancelářské potřeby, letáky do nemocnic, ale i přímé náklady na materiální pomoci či odborné terapie. Možná překvapí informace, že nemáme nájem ani energie zadarmo, ale i tyto náklady se nás týkají. Část finančních darů jsme se rozhodli investovat do vývoje webových stránek a technického vybavení. Nyní tak mohou maminky žádat a potvrzovat rychleji díky online formulářům a nám to ulehčilo od spousty kroků, které nám tak pomáhají být více efektivní.

Co říkají naše průzkumy mezi pacientkami

Náš další průzkum také odhalil, že nejvíce nám všem zkrátka chybí socializace. Výlety, návštěvy kaváren i společná skutečná setkání. Ne ta on-line zbavená pohlazení a úsměvu, které je v této době tak moc potřebné. Moc bych si přála, aby se očkování podařilo covidu vymezit hranice a svět zase začal vracet k normálu. A my mohly v naší činnosti nadále pokračovat a společně s maminkami, rodinami vyrazit třeba i na zrušené pobyty. Těšit se můžeme například na FamilyCamp pro rodiny pacientek v Jeseníkách. Už aby to bylo. 🙂

Co chystáme dál pro naši činnost?

Na další měsíce v naší činnosti plánujeme rozvířit více spolupráce s dalšími onkologickými pracovišti a více zapojit odborníky, dostat do oběhu nové informační letáčky pro pacientky plné spousty praktických informací, běží Výstava Tváří v tvář. Více se podíváme na výživu v onkologickém onemocnění, na alternativnější či přírodnější cesty doplňující léčbu. Nejvíce však stále aktivně pracujeme s novými přírůstky které připojujeme do našeho projektu Putovní paruky, kde právě rozbíháme půjčovnu paruk a šátků. Navíc máme již nyní připraveno mnoho užitečných informací, příběhů i osvěty. I to jsme pro Vás potichu připravovali v posledních dnech měsíce března a dubna. Máme v plánu to pořádně rozjet.

Finance a setkání s realitou

Věřím, že pro Vás tento pohled do našeho fungování mohl být v jistém ohledu velkým překvapením a možná Vás, alespoň trochu motivuje k tomu nás v naší činnosti podpořit, abychom v tomto ohledu mohli být v naší činnosti dál aktivní a mohli služby poskytovat i dále a pomáhat lépe a stále efektivněji. Pokud budeme mít dostatek prostředků na našich transparentních účtech, nic nám v naší činnosti. Bohužel je zároven pravdou, že dárců úbývá a ekonomická situace způsobená pandemii nás velice zasáhla. Řádka organizací kolem už to vzdala a ukončili svoji činnost. Proto jsme opravdu velice vděční za všechnu Vaší podporu. Máte-li chuť a zájem podílet se s námi. Budeme moc rádi za vaše zapojení. Více informací k tomu zjistíte V SEKCI: CHCI POMÁHAT nebo se rovnou zapojte do narozeninové výzvy na darujme.cz. Cílem je vybrat potřebných 60.000 Kč a končí už za pár dní a opravdu moc moc nám to v naší činnosti pomůže-–) ZDE

Moc se opatrujte, zachovejte nám přízeň a sledujte naše sociální sítě listujte příběhy, naším blogem. Předávejte na nás odkazy a kontakty potřebným nebo i sdílejte naše články a příspěvky na sociálních sítích, budeme za cokoliv moc vděční. Třeba i za každého sebedrobnějšího dárce, který přistane v klubu našich příznivců. A možná se to nezdá, ale i Vaše sdílení i aktivní zapojení k tomu přispívá. Věřím, že si to po přečtení už myslíte také a pomůžete nám tohle nelehké ekonomické období překonat.

Vaše Šárka

maminka zakladatelka, duše plná nadějí

Šárka Šteinochrová

Česká blogerka, zdravotnice a zakladatelka organizace MAMINY S RAKOVINOU, kterou založila v průběhu své onkologické léčby. Dg. Hodkingův lymfom (rakovina lymfatických cest) si vyschlechla v květnu 2018, kdy jejímu synovu bylo teprve patnáct měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *