Houby, plísně, kvasinky – Petriho miska v našem těle

Houby, plísně a kvasinky – nepřítel v těle o kterém nehceme mluvit

Na kůži se objevila malá skvrnka co svědí. Na nohou se objevují suchá místa, praskliny či pálení. Chronické záněty močových cest, intimní partie opět provázející poševní mykóza. Změna zabarvení, deformace a postupné ztlušťování nehtu (nejčastěji začíná palcem u nohy). Ano i to jsou kvasinky, plísně a houby v těle o kterých se nám nechce hovořit. přitom postihnou až 75% žen. Toto téma jsme již několikrát otevřeli v rámci diskuzí při individuálních setkáních, témata která nás bolí a o kterých se bojíme hovořit. Přitom nás onkologické pacientky potkávají tyto infekce o poznání častěji. Proč?

Nemocný s onkologickým onemocněním je v důsledku těžké imunoalterace ohrožen oportunní mykotickou infekcí, která dokáže ovlivnit celkový výsledek a průběh protinádorové léčby i následnou poléčebnou rekonvalescenci. Jednoduchou odpovědí na otázku proč, je oslabení imunity na buněčné úrovni a tím vyšší citlivost k bakteriálním a virovým infekcím.

“Člověk je jako Petriho miska, na které je živný roztok vhodný pro přátelské, či nepřátelské mikroorganismy. Pokud svým životním stylem krmíme organismy přátelské, ony se s nepřátelskými vypořádají samy…” Václav Rathouský


Houby, tedy zejména plísně a kvasinky jsou mikroskopické velikosti, dýchají kyslík a vylučují kysličník uhličitý, nepotřebují k životu světlo a mohou se dožít až několik tisíc let. Některé druhy nedokáže zničit ani bod varu ani extrémní mrazy. Mohou vyrůst na skále, na skle, na kovu a bohužel také na lidském těle a to na kůži i uvnitř těla. Samozřejmě jsou bakterie, které nám pomáhají při trávení potravy, jsou to přátelské bakterie nacházející se ve střevním traktu a díky nim získáváme potřebné vitamíny skupiny B.

Kde se ty plísně a kvasinky berou?

Faktory, které pomáhají růstu škodlivých bakterií a plísní je užívání umělých hormonů, nevhodná strava a strava složená převážně z cukrů, které jsou hlavní potravou pro kvasinky a plísně. Čím více jich v těle také máme tím, se zvyšuje naše chuť na sladké a proto jim neustále doplňujeme pravidelný přísun potravy a dochází k jejich přemnožení až do celého organismu. Cestou snadného přenosu pak bývá poškozená střevní stěna, která se stává propustnou a pouští do krevního oběhu toxiny, včetně škodlivých organismů. Změna nastává i ve chvíli, kdy musíme užít penicilin, antibiotika, které právě tyhle přátelské bakterie zahubí a bohužel ještě podpoří růst nepřátelských bakterií. Oslabený organismus při chemoterapeutické léčbě je pro nežádoucí bakterie o poznání jednodušší ovládnout.

Další faktory podporující vznik plísně jsou uzavřená a neprodyšná obuv či spodní prádlo, využívání veřejných bazénů a koupališť, poranění nehtů při sportovních aktivitách, neléčená kožní plíseň, či další přidružená onemocnění zvyšující náchylnost, např. cukrovka, cévní problémy.

Kde všude je rafinovaný cukr?

sušenky, bonbóny, čokoláda, kompoty, limonády, džusy, sirupy, melasy

Co nám mohou houby, plísně a kvasinky způsobit a jaké příznaky sledovat?

Kožní houby (dermatofybria) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže, milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou tak mají ideální klima pro zahájení povrchové infekce. Další vhodná místa jsou i pod nehty či v pokožce hlavy. Kvasinky (candida albicans) se nachází především ve střevech, kdy při oslabení imunity mohou vyvolávat infekci sliznic a kůže. Houby, kvasinky i plísně jsou velmi tvrdošíjné, pokud se jednou zahnízdí, mohou často vznikat další ataky onemocnění a jejich náchylnost k rozsevu se zvyšuje. Plísně páchají škodu na mnoha frontách. Napadají nehty, způsobují ekzémy, svědění v uších, chronickou únavu či stavy vyčerpání. Sledovat můžeme zápach z úst, nadýmání, průjmy i zácpy, případně bolesti kloubů a revmatismus. Kopřivky, vyrážky, akné připomínající bílou krupičku. Dokáží způsobit úzkosti a změny nálad, které nám dále znepříjemňují život.

Diagnostika a doporučené léčebné postupy plísně

Prvotní podezření na mykotickou infekci lze získat i ze samotného klinického obrazu. Prokáže jej vyšetření moči, krve, stolice či vzorek kůže nebo nehtu. Pro cílenější léčbu je totiž nutné provést mykologická laboratorní vyšetření a jejich rozpoznání je možné až pohledem do mikroskopu a tím zacílení přesnější léčby na konkrétní houby a kvasinky. Některé ekzémy a plísňová onemocnění mohou být velmi lehko zaměnitelná a proto je důležité vyšetření lékařem, kterého je vhodného navštívit při neúspěšné samoléčbě trvající více 2-3 týdny.

Jak na přídavnou samoléčbu a detoxikace organismu

Terapie plísňových onemocnění trvá velmi dlouhou dobu. Počítejte v řádu několika měsíců až jednoho roku. Vyžaduje to notnou dávku trpělivosti a vynechání dortíků ke kávě k léčbě nestačí. Plísně jsou totiž přizpůsobivé. Ve chvílích, kdy přijdou o rychlé cukry, jsou schopné přežít na škrobech, tedy bramborách, batátech apod.

Hladové potraviny – jsou ty s vysokým glykemickým indexem, tedy ty po kterých znovu rychle dostaneme hlad.

bílé pečivo, hranolky, těstoviny, rozvařená rýže, kukuřičné lupínky, pečené brambory, popcorn, sladké pečivo

Pro úspěšnost je vhodné zařadit protiplísňovou dietu a očistnou kůru. Základem je vynechání polotovarů, sacharidů, mouky i ovoce s vysokým obsahem cukru (banány, sušené ovoce, hroznové víno,..) Protiplísňová dieta také zakazuje alkohol, kávu a samozřejmě i plísňové sýry. Doporučuje se zařadit kysané produkty, které podporují osídlení střevní mikroflóry. Kvašené nápoje, například kobucha nebo-li vodní kefír (recept a informace na její přípravu https://kitchenette.cz/clanek/kombucha) nebo fermentované potraviny (rychlokvašky, kysané zelí). Vyhýbejte se syrovým oříškům a semínkům. Před konzumací je vždy na několik hodin namočte, aby se očistili a aby byli stravitelnější.

Neutralizovat pH a odkyselit organismus

Kvasinky a plísně si přímo libují v kyselém prostředí, které vytváří především konzumace sladkých potravin, proto je úprava jídelníčku primárním a také nejnáročnějším úkolem. Pomoci v odkyselení Vám mohou čajové směsi či tinktury na odkyselení. Sušená grepová nebo meruňková jadérka (bohaté na vit. B17 – také s protirakovinnými účinky). Česnekový odvar nebo čerstvý, který má silný antivirotický účinek. Protizánětlivé účinky mají také zelené potraviny – chlorella, mladý zelený ječmen. Ty brání množení bakterii a plísní, díky vláknině pomáhají mechanicky čistit střeva. Mají zásadotvorné pH a jsou prebiotické, čímž plísním znepříjemňují život. Sáhnout můžete po Aloe Vera, skořici či kurkumě a také laktobacilech, které podpoří množení zdravých bakterií (Nezapomínejte je užívat především v období užívání antibiotik).

Pečujte o své tělo uvnitř i navenek. Používejte kokosový olej, který je přírodním antimykotikem. Stačí užívat 3-5 lžic bio panenského kokosového oleje denně. Nahraďte jím klasické oleje na vaření, přidejte lžičku do ranní ovesné kaše. Vyšlehejte si z něj náhradu margarinu nebo místo másla. Promazávejte se ním kůži nebo proplachujte ústa. Celý článek o kokosovém oleji si přečtěte zde – Kokosový tuk – všestranný pomocník.

Pečujte o záhyby kůže, prostory mezi prsty vždy pečlivě a šetrně osušte. Často vyměňujte ručníky (mějte zvláštní ručník pro intimní partie a zbytek těla). Punčochové kalhoty je doporučeno měnit denně. Dopřejte si manikůru a pedikůru, Dezinfikujte nohy i obuv koloidním stříbrem nebo speciálními spreji. O průběhu léčby spolurozhoduje také lenost, proto se hýbejte, když Vám to zdravotní stav a síla dovolí. Doplňujte nutriční deficit vitamíny (selen, zinek, vitamín C, D a K, podporujte imunitu čerstvými šťávami nebo výživovými doplňky podle toho co preferujete).

Imunitní systém, který byl tímto způsobem “vykrmen”, potřebujeme nyní tyto plísně, kvasinky i bakterie vyhladovět všemi dostupnými prostředky. Pomozme si tak sami i s pomocí lékařů tělo harmonizovat a zbavit se našich imunitních predátorů, abychom pro ně nebyli jen lovnou zvěří. Vytvořit návyk trvá 21 dní, vytvořit životní styl 90 dní a na dobré si člověk rád zvyká, proto možná po vymizení problémů ani nezatoužíte po návratu ke starému životnímu stylu. Pokud ještě váháte se změnou, zjistěte jaké výsledky Vás mohou čekat.

Co nám může detoxikace organismu přinést?

Detoxikace jako taková znamená vyplavení usazenin a škodlivin z těla, čímž se ulehčí přetíženým orgánům. Zatížením trpí především játra, ledviny, střeva a kůže. Očistěním organismu si tak můžeme slibovat přinejměnším nastartování metabolismu, vyplavení škodlivin a usazenin z těla, zmíněné odlehčení zatíženým orgánům, omezení chutí na sladké, zlepšení pleti, kvalitnější spánek, vyšší koncentraci, vymizení lymfatických otoků, konec nafouknutému bříšku, zmírnění nadměrného pocení, konec problémů s trávením a kýžené zvýšení naší oslabené imunity.

Osobně se snažím čistit organismus pravidelně, jednou za dva měsíce provádím očistu ledvin a jater a pokouším se zbavit parazitů. Efekt je několik následujících týdnů znát. Pokud si principy uchovávám, tak pociťuji efekt i na zlepšení psychické pohody. Přeji hodně zdaru a snad Vám tipy přinesou odpovědi. Pokud máte dotazy, můžete ponechat pod příspěvkem komentář, na který rádi odpovíme.

Za tým MsR, Vaše Šárka

ZDROJE:

Mykotické infekce u onkologického pacienta, Archiv pro odborníky www.remedia.cz

Lékařská Fakulta v Hradci Králové, skripta Patofyziologie, kolektiv autorů Ústavu patologické filozofie

Co pomáhá při mykóze nehtů, www.drmax.cz

Příznaky a léčba plísňového onemocnění, www.lekarnickekapky.cz

Plísně, kvasinky a bakterie v těle, www.wolfberry.cz

Jídelníčkem proti vaginalní mykóze, www.klubzdravi.cz

Co přinese detoxikace, www.studiohanah.cz

2 komentáře: „Houby, plísně, kvasinky – Petriho miska v našem těle

  1. ahoj,

    tento článek je opravdu pěkně napsaný. Musím říct , ze já miluji sladké. :/ Nic méně , zde uvádíš zánět močáku , který má skoro každý druhý člověk. Prodělala jsem rakovinu a věřím, ze člověk musí vynechat sušenky atd. Začít také sportovat a hlavně se nestresovat.
    Děkuji za článek;)

    1. Ahoj Baru, děkuji za komentář. Záněty močáku opravdu obtěžují téměř každého druhého. Zde jsou na mysli opakované záněty močáku cest, tzn. více jak 4x do roka, dva roky po sobě 😉 což značí přechod do chronicity. Rakovinné buňky se jak je již známo živí především rychlými cukry, které je podporují v bujení, proto jejich omezení má výborné výsledky i proti samotnému bujení. Držím ti palce a přeji to nejdůležitĚjší – ZDRAVÍ
      srdečně zdraví, Šárka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *