Vánoční přání – Kvalitní spánek

Tenhle článek bude trochu jiný, kombinace článku o společně s recenzí.

Na instagramu jste se mohli dočíst krátkého příspěvku o tom, že k dokonalosti mi chybí se už jen pořádně vyspat. A protože ten spánek při rakovině opravdu není zrovna výhra, nehledě na mou minulost s výhřezem bederní plotýnky v pouhých 18 letech a opravdu posledním neopomentulným faktem, že jsem maminkou teď již dvouletého chlapečka, ke kterému jsem se toho v noci hodně navstávala. Navzdory kvalitní stravě i dostatku pohybu mi kvalitní spánek chyběl.

Matrace je faktor hrající v kvalitě spánku

No a proč? S tím totiž souvisí i matrace na které se spíme. Matrace, které doma máme jsme zakoupili v Kika, nesáhly jsme po těch úplně nejlevnějších co tam byli, ale tenkrát jsme moc nehleděli na potřeby a účel, které matrace měli plnit. Říkáte si: “Který účel než si na ně lehnout by asi měli plnit?” No to jsem si taky říkala. A tak není divu, že během tří let co jsme na těch matracích trávili téměř každou noc mi došlo, že jsme si asi pěkně naběhli.

Špatná matrace kvalitní spánek vykouzlit nedokáže

Po roce na matracích už byli proležené díry. Matrace jsme začali všemožně obracet a měnit ty dva druhy nabízených tvrdostí, obracet vzhůru nohama a všemožně si je mezi sebou přehazovat. Nepomohlo to. Zásadní změna přišla když jsem otěhotněla, kdy přišel ten velký váhový přírustek (16kg) na už tak proležené matraci a já se cítila ráno jako kdybych vůbec nespala a začali se vracet bolesti v kříži tak silné, že jsem raději celý den poskakovala na gumovém míči. Spánek pro mě byl za trest.

A jak z toho ven? Jak zlepšit kvalitu spánku? Začala jsem cvičit, chodit dlouhé procházky, abych uléhala ke spánku unavená.  Jenže ten kvalitní spánek se nedostavil. Unavená jsem ulehla každý den, aby ne když jsem pečovala a o čerstvě narozené miminko. Potřebovalo to ale právě změnu matrace. Ve chvíli kdy se spánek u mě horšil a horšil. Bolela již i ramena a hlava došlo k tomu, že jsme začali vybírat novou lepší matraci.

A tak jsme okouknuli pár matrací online, pak volili mezi Dormeo, Tempurem (jakmile člověk jednou zkusí nechce nic jiného, tam je ovšem zarážející cena za jednu matraci přes 40tisíc, a to už si člověk opravdu rozmyslí) a na dlouho jsme matrace zase uložili k ledu. Pak se ale opětovně zhoršil spánek a bolesti zad a museli to začít znovu řešit, jenže v té fázi jsem už byla několik měsíců nemocná a měli zvýšené výdaje s rakovinou, nezbývalo než si matrace nadělil pod stromeček a tak jsme vyslovili k členům rodiny přání k Vánocům a tak jsme na nové matrace společně dali penízky dohromady.

Kde jsme vybrali?

Pak jsme se doslechli od kamarádky o spíme.cz u kterých pořizovali matrace oni. Byli velmi spokojeni a tak jsem se vypravila přímo za panem majitelem do Tábora a společně jsme to dali dokupy. Rozebrali jsme naši spánkovou situaci, promluvili o zdravotním stavu, požadavcích na spánek, výšce matrace i rozměrech. Takových těch klasických věcech, které jsme měli řešit už při výběru první matrace. A nejen tak sáhnout od regálu a doufat, že to vyjde. S manželem jsme každý jiná váhová kategorie a s jinými požadavky.

Když jsme spávali na začátku, tulili jsme se k sobě. Spali jsme těsně na přechodu mezi matracemi. Byla by tehdy lepší jedna velká vcelku. Úložný prostor v postelích tomu, ale není tak nakloněn a prostor by nebyl přístupný. V průběhu let jsme se od sebe začali ve spánku vzdalovat, každý jsme potřebovali svůj prostor, ale často jsme se nakonec sešli uprostřed. Obzvlášť když mi byla v noci zima. A to jsem ležela v díře mezi potahy, nic příjemného.

V první řadě správný výběr

Vznesla jsem k majiteli své požadavky. Potřebujeme dvě matrace, žádné vroubky, dírky. Chci materiál, který je měkký, přizpůsobivý a dýchá, také odpovídá našim váhovým požadavkům (to i kdyby se stalo, že se vrátíme při spánku zase k tulení a budeme spát těsně u sebe a nedošlo k proležení matrací při překročení tlaku nebo kdyby se stalo, že s námi budou spát i děti). Dále odolnost a trvanlivost, abychom za dva roky nemuseli pořizovat nové matrace a nebyli na tom stejném jako se starými. Původní matrace jsme měli docela nízké (15cm) a přesto že máme postel v komfortní výšce pro vstávání, chtěli jsme ještě několik centimetrů získat k dobru.  A tak jsme zvolili výšku rovnou 20cm +potah.

Nejdražší, neznamená automaticky nejvhodnější.

Podle zadaných kritérií majitel vybral nejvhodnější matrace, na cenu jsem v tomto případě nehleděla , rozhodli jsme se že na spánku už šetřit s tolika zdravotními obtížemi nemůžeme (ale cenu za kus 11 tisíc a více bych asi těžce udýchala) a tak jsem čekala, že majitel navrhne ty nejdražší. Jenže my jsme volili pocitově mezi těmi nabízenými  i podle toho na čem se leží nejlépe a v té chvíli jsem ceny ani netušila. A tak mě mile překvapilo, jaký typ matrací vyšli pro nás nejlépe. Nebyli to ty nejdražší, které v nabídce mají, ale ty které nejvíc vyhovovali právě našim požadavkům a hlavně se nám na nich nejlépe leželo. A tak máme vlastně každý jinou tvrdost matrace ze stejné kolekce. A jedna matrace tak vyšla na 5990,- po slevě, což je krásná cenovka za pohodlný spánek.

Co jsme vybrali?

Něco jako Tempur – jen levnější, je to v podstatě ta stejná technologie, jen z Tempuru se stala privátní značka se kterou začínali vývoj pro NASA a to si sebou nese kačeny navíc) v základu studená pěna plus extra vrstvy viscoelastické (líné) pěny, která má za úkol dokonale obtvarovat tělo při spánku a dát mu tak dostatečný komfort.  Vybírali jsme s požadavky na vysokou nosnost a to do 160kg (to kdybychom náhodou skončili všichni v jedné posteli). Těmto požadavkům vyhovovala matrace VISCO DE LUXE a dovíbírali jsme z několika tvrdostí takže máme doma verzi HARD pro manžela a SOFT pro mě. To vše jsme umístili do jednoho velikého potahu, to kdybychom se vrátili k tomu tulení a neměli tak mezi sebou mezeru a nebude vadit ani spaní na okrajích matrací to díky vysokému objemu pěny 50 kg/m³

Testování matrace

Matrace doručili domů zhruba za týden a začala příprava doma, oblíknout matrace do potahu a umístit na místo kde následně začalo testování. Všichni říkají jak se první noci spí špatně, ale já jsem již první noc spala jako když mě do vody hodí, a hlavně ráno jsem se neprobudila rozlámaná, hlava nebolela a ramena nikde netlačili.  Rozdílná tvrdost nám více než vyhovuje a kvalita spánku se zlepšila. Hlavně u manžela, který lehne a spí sotva upadne na postel. Se mnou je to horší v prvních dnech jsem pociťovala zlepšení.

Proč dobře nespím ani s novou matrací

Zhruba 3 týdny jsem začala nabírat energii a cítila se po tolika letech vyspaná. Jenže v té době se opět začínalo dít něco s mým tělem a tak se kvalitní spánek odplazil asi k někomu jinému (pravděpodobně se přidal už k tak tvrdě spícímu manželovi, protože teď ho nevzbudí nic, ani řev). O tom co se za poslední týdny stalo a proč se u mě kvalitní spánek dlouho nezdržel je na složitější debatu a hlavně na někdy jindy, protože nejprve to musím vstřebat a pochopit já sama. Pro Vás možná zatím postačí informace o tom, že důsledky nespavosti nejsou v matraci jakožto spíše ve mě, konkrétně v mém psychickém i fyzickém zdravotním stavu, který se někde projektuje.

Závěrem

Pro mě je, ale zásadní to, že i když spím málo tak se mi leží výborně. Nikde mě nic netlačí, ráno nebolí ramena, ani se nehlásí migréna či obyčejné bolesti hlavy.  Takže kdybych Vám tenhle článek psala hned po těch třech týdnech testování těchto matrací tak bych je vyhlásila až do nebes. Což samozřejmě udělám i tak, protože prostě svou funkci plní na jedničku a článek se jen nese v trochu jiném duchu než jsem původně zamýšlela. Manžel spokojen, já spokojena a dokonce i syn si tam chodí lehat (no hlavně fantazijně pozorovat hvězdičky na stropě) 😀 Což mě přivádí k tomu pro Vás napsat článek do odborné sekce na téma spánek při rakovině. Takže někdy příště tu na Vás vykoukne.

A zajímavost na konec

Zkoušela jsem umístit skleničku na kraj matrace a poskakovat po posteli jako v reklamách. Raději to nezkoušejte 😀

Ahoj


Hodnocení:

Nákup, hodnocení prodejce, kvalita výrobku, cena, přístup prodejny, doba doručení. Vše na jedničku!

Tip pro Vás: Spíme.cz nyní nabízí i nákup matrací na splátky

www.spime.cz 

Označeno , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *