Svatba – Světlý srpnový moment

Den na který se těší celá rodina

Je polovina srpna, a blíží se jediný světlý moment. V té době jsem už uvažovala že si začnu psát blog, k jeho realizaci jsem se ale nedostala. Pořád jsem na něco čekala. Spouštěč se už ale blížil. Přišel 25. srpen. Den, na který se těšila celá rodina. Bratrova svatba.

Jako přes kopírák

Starší bratr Lukáš se zasnoubil s přítelkyní loňského roku na dovolené, přesně 24. září, což byl pro mě významný den, ne pro jejich zásnuby, které jsem jim přála, ale i protože ten den jsme se roku 2016 brali s Lukynem. A svatbu začali plánovat tak aby jí stihli do roka a do dne jak se traduje. Zvolili proto začátkem roku termín o trochu dříve a to už na konec srpna. V té době ještě netušili, že nám budou jako přes kopírák. Andri přichází do jiného stavu zhruba ten samý týden v dubnu jako já. Tím snad doufám, všechny kopie končí. O pár týdnů později byla mamce zjištěna rakovina, a o necelý měsíc na to už bylo jasné, že jí mám i já. To však nikdo nemohl tušit. Nikdo po nich ani nechtěl, aby se svatba rušila. Navíc pozvánky byli natištěné a na tenhle jediný světlý moment letošního roku jsme se všichni neskutečně těšili.. Tak jak to probíhalo?

Stres i zdravotní komplikace – přicházeli těsně před svatbou

Přípravy svatby v plném proudu a radost ženicha a nevěsty z jejich významného dne a očekávání potomka jim dělalo samou radost. Několik týdnu předtím, se ale začal zhoršovat zdravotní i psychický stav všech co se to týkalo. Nevěstu a ženicha nikdo nechtěl zatěžovat a někteří jim nechtěli kazit radost. Stále jsme v tom viděli událost, kterou si všichni užijeme. Stres a dokončování příprav svatby, ale přinesl nevšední tlak na všechny zúčastněné. A ke vší smůle však dolehl právě v den svatby.

Den D začíná

Den nádherný, slunce svítilo a příjemná byla i ranní konverzace s Luckou, která nás přijela udělat krásné na ten velký den. Líčila mě již podruhé, poprvé jsme se setkali na mou svatbu. Jako vždy odvedla úžasnou práci a my následně vyrazili pro nevěstu, která byla jako z růže květ. Těhotenství jí přidalo ještě více na kráse a ženich jenom zářil. Obřad nádherný a brácha si u oltáře dokonce poplakal. Což bylo to nejdojemnější co jsem kdy viděla. Den plynul bezchybně. Než začali hosté trochu popíjet a víc se vyptávat na rodinné poměry a zdravotní stav mě i mojí maminky. Nejvíc to dolehlo na tatínka, který ty otázky toho dne už neměl šanci unést.

Dokonalý den se změnil v debatu o rakovině

Na svatbě byla spousta hostů, kteří byli zvídaví. Někteří až velmi dotěrní a vyptávali se na průběh léčby i na to jak to zvládáme. A přes prosby, aby se nás na to neptali si někteří nedali říct. Já i moje mamka jsme byli ve fázi, kdy jsme byly sotva schopné vyslovit slovo chemoterapie. A já byla na svatbu čtvrtý den po chemošce, takže mi nebylo nejlépe. Při pomyšlení už jen na slovo na CH se mi zvedal žaludek a chtělo se mi zvracet. Situace se pro nás velmi vyhrotila a bohužel došlo na nejhorší.

Pokažená svatba

Táta tlak příprav, náš zdravotní i psychický stav už neunesl. Přemístil se do ústraní, kde začal nad vším dumat.  Vzpomínal na dobu kdy mu oba jeho rodiče zemřeli na rakovinu a začal se bát toho co bude. Zkolaboval a padl na zem. Uhodil se při pádu do hlavy. Voláme záchranku a s otřesem mozku ho převáží do nemocnice. Všichni máme obavy co teď bude dál. Svatba běží dál a většina hostů nemá ani tušení, že se něco stalo. Podařilo se to to utajit a tak svatba alespoň pro ostatní může pokračovat. Pro nás už je vše ale jen stres a nálada z oslav dne, který jsme si chtěli užít a zapomenout na starosti nám přinesla akorát starosti další. Tak jak už to u téhle nemoci bývá, nikdy toho není dost.

Čas na změnu myšlení

Všechny proběhlé události hodili všechny zúčastněné ještě více na dno. Pro mě byl ale tohle ten spouštěcí moment! Je čas na změnu a nečekat na to, že se vše vyřeší samo. následující den se spouští zaplacený webový prostor a rozhodnutá začínám psát svoje pocity. Pro mě se díky tomu otevírají nové dveře a způsobí velký obrat v mém životě. Zhoršená rodinná situace vyžaduje někoho, kdo se postaví na nohy. Táta toho v tuhle chvíli není schopen a tak přebírám iniciativu já.

Začínám u sebe. Objednávám se k psychitričce a manžela také. Rodiče se snažím dotlačit k tomu samému. Pár dní to trvalo, ale od té chvíle jsem nemoc přestala vnímat jako boj, našla jsem si totiž cestu. Tím, že jsem změnila směr i úhel pohledu  se pro mě všechno změnilo. Od té doby jsem si rozhodovala o svém osudu i zdraví sama. Teď už nebyl čas na sebelítost, ale na činy. Od té chvíle jsem snažila pomoci změnit hlavu i ostatním. Moje změna, ale tzaky nepřišla hned. Byla zásluhou lidí, kteří mi pomohli uvědomit si, že něco musím změnit. Dodali prvotní impulz, motivaci. Ti tři lidé, kteří v tom mají své prsty, se stali mými hnacími motory a moc dobře to vědí, protože jsem jim o tom řekla. Tím, jakou jsou mi oporou mi pomohli rozhoupat se a začít konat. Ne jen mluvit o něčem co se možná někdy začne realizovat. Zbytek už byl ale moje volba, moje zásluha. Stala jsem se strůjcem vlastního štěstí.

Na další léčbu už s čistou hlavou

Od té doby jsem následující chemoterapii zvládla lépe než poslední tři. Na chemoterapii jsem už chodila s jinak nastavenou myslí. Zůstal jen silně bolavý  žaludek, změny chuti a porušený čich. Pachy už byli to jediné co mi v léčbě vadilo, ale to už se dalo zvládnout. Hlava je mocná, a v nemoci ještě víc. Teď je potřeba nastavit správně hlavu u mojí maminky, která situaci stále vzdává a tím si zadělává na další komplikace. To vše, ale souvisí s dalšími ránami, které se nám v následujících dnech nevyhnuli. O tom už, ale zase příště.

Přeji hezký zbytek víkendu,

S čistou hlavou, Šárka


Já jsem si při svojí svatbě dělal starosti s tím, že se dohadovali o jedno jídlo, chybějící kytku a byla jsem z toho smutná. nedokážu si ani představit jaké to bylo pro novomanžele. S vědomím, že se na svatbě stalo neštěstí už asi budou mít v paměti napořád, stejně jako já. nakonec to však dopadlo velmi dobře bez vážnější újmy na zdraví, protože vždycky může být i hůř. Přeji Vám do manželství méně trnitou cestu než jakou máme k našemu štěstí my. A prcek, aby Vám děla jen samou radost. 🙂 Mám Vás ráda..

Označeno , , , , , , , , , , , ,

4 komentáře: „Svatba – Světlý srpnový moment

  1. Šárko krásné! Smutné, dojemné, ale zároveň obrovsky silné a motivační!
    Píšeš krásně, děkuju!

    1. Ahoj Jano, velmi děkuji za tvůj komentář. Velmi potěšil 🙂

  2. Šárko,já vás vlastně neznám.Znám vaší maminku z práce. Neskutečně vám fandím “holky”,jste obě neskutečně statečné a silné baby.Každý článek,každou vaši větu hltám a nepřestávám obdivovat vaši sílu.Moc vám oběma fandím a věřím,že vše dobře odpadne.Přeji hodně sil

    1. Dobrý večer, vůbec nevadí, že se neznáme. Jsem velmi ráda za Váš komentář i vyjádření Vaší podpory. Velmi si také cením toho, že jste mou věrnou čtenářkou za což velmi děkuji. Doufám, že se Vám budou líbit i další aktivity i YouTube kanál, který bude spuštěný již zítra. Přeji hezký zbytek večera 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *