RECENZE: Aniball – balonek k porodnímu nácviku

Příprava je půl úspěchu

Když Vás čeká něco poprvé, chcete to udělat s maximálním usilím, tak abyste byli dokonale připraveni. Když se jedná o porod, není příprava zcela jednoduchá. Doufáme v jednoduchý a nekomplikovaný porod. Je spousta věcí, které ovlivnit nedokážeme, ale dokážeme to, že se na to zkusíme alespoň připravit. Nejprve tím, že se pokusíme zjistit co nejvíce informací o tom co nás čeká a nemine. Prvotně to je asi předporodní kurz – pro běžné laiky dost užitečná část, pro mě jako zdravotní sestru to záplava nových informací bohužel nebyla. Pro mě byla přínosná pouze tím, že jsem se seznámila s několika rodičkami a také si prohlédla porodní pokoj a mrkla na sál, tedy místa kde se těch posledních 9. krásných měsíců nenávratně završí. Další věc, kterou můžeme ovlivnit je fyzická příprava, mezi ně můžeme řadit jak procházky, udržování kondice, dechová cvičení, ale i masáže poševní hráze olejíčky  k tomu určenými (např. Saloos) nebo právě nácvik pánevního svalstva a trénink vypuzovacího mechanismu  k vědomému uvolnění za pomoci nafukovacího silikonového balónku.

Pomůcka na přípravu k porodu

Aniball však není jen fyzickou přípravou svalstva ale i přípravou psychickou. Díky cvičení jsem si připadala na porod více připravená. Klidnější. Věděla jsem co čekat až přijde na fázi samotného tlačení, naučila se pracovat se svým tělem, vyrovnat se s nepříjemnými pocity, které zažíváte při tlaku hlavičky do pánevního prostoru. Naučíte se správně dýchat a hlavně tlačit těmi správnými svaly.

Pravidelné cvičení je základ úspěchu

Cvičení s Aniballem slibuje snížení nutnosti nástřihu hráze, stejně tak to bylo i u mě, díky pružnosti hráze jsem se vyvarovala velkým poraněním a dokonce celému nástřihu hráze. Šití u mě sice následně proběhlo, ale zhodnocení lékařky znělo tak, že tržné ranky byli více než poloviční oproti ostatním rodičkám. Jako jediná na pokoji jsem byla schopná hned po porodu sedět, chodit a normálně fungovat. Cvičení na mě mělo dokonce takový efekt, že nepřišla ani nežádoucí inkontinence. Po šestinedělí slouží jako podpůrná pomůcka pro obnovení síly pánevního svalstva, ale já to nepotřebovala, vystačila jsem si s běžnými cviky bez užití Aniballu.

Se samotným cvičením se začíná zhruba po ukončeném 36. týdnu až do termínu porodu. Začínáte cvičit s balonkem nafouknutým do nebolestivého až příjemného obvodu (kolem 20cm) a každý den jeho obvod postupně navyšujete bez nepřijemných pocitů. Ideálně je potřeba dosáhnout hranice obvodu 28-30cm což se blíží rozměrům hlavičky, já cvičila do 32cm, což bylo moje pocitové maximum. Cvičení je vhodné provádět každý den, mít na něj klid a dostatek času. Já jsem se snažila cvičit každý den (za ty 4 týdny, jsem kvůli nevolnosti vynechala asi 4x) zhruba 20-35 minut.

Doporučení

Pokud máte v plánu provádět i masáž hráze oleji, doporučuje se používat Aniball v dostatečném časovém rozestupu od masáže. Nebo hráz od oleje důkladně očistěte, protože mohou způsobit degradaci silikonového balónku a tím způsobit jeho prasknutí.

Obsah balení

Při otevření krabičky objevíte úhlednou bílou taštičku v níž najdete

samotný balonek. Při nákupu mate na výběr máte ze tří barevných variant. Dále v balení najdete pumpičku, návod a list pro zaznamenávání pokroků.

K Aniballu je možno přikoupit i další příslušenství v podobě sterilizačního kelímku, lubrikačního gelu či kondomů. Já jsem pořizovala sterilizační kelímek, který mimo jiné užívám i ke sterilizaci menstruačního kalíšku (článek najdete – TADY )o kterém plánuji příští recenzi.

Závěrečné hodnocení

Musím podotknout, že ačkoliv můj porod neproběhl tak hladce jak jsem doufala, Aniball splnil to, co jsem od něj požadovala. Svaly byli připravené, samotný porod trval pak už jen asi 20 minut a k nástřihu hráze opravdu nedošlo. Takže pokud se mi poštěstí stát se v budoucnu podruhé maminkou, budu cvičit znovu.

 

www.aniball.cz


Máte svoji zkušenost s Aniballem? Jste těhotná a plánujete cvičení s balonkem? Jaké vidíte největší výhody v takovéto předporodní přípravě? Nebo vám to přijde naprosto zbytečně? Napište mi do komentáře Vaši zkušenost nebo názor 🙂

 

 

Označeno , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *